Ostrov Vir Chorvatsko

Ostrov Vir je sice méně známý, menší a poklidný ostrov, ale díky svým přednostem si vytvořil stálou komunitu cestovatelů, kteří se sem rádi vrací. Tento ostrov se totiž vyznačuje tím, že se na něm nenechází žádný hotel ani žádné velké turistické centrum, pouze dva autokempy LOLO a SAPAVAČ. Hosté si tak mohou užít klid, krásnou přírodu a ubytování v soukromí rodinných apartmánů, chatkách nebo ve vlastním. A díky skvělé poloze ostrova i výlety do mnoha zajímavých cílů v jeho okolí.

Ochotní Chorvati vám navíc rádi poradí, která konkrétní místa na ostrově stojí za návštěvu. V apartmánech běžně najdete i jejich seznam a prezentaci včetně doprovodných informací, kde a za kolik si můžete třeba půjčit kola, domluvit rybolov atd.

Ostrov Vir Chorvatsko

Picture 2 of 3

Díky zmíněným vlastnostem a skvělé dostupnosti je ostrov i oblíbenou víkendovou destinací samotných Chorvatů (svou roli hraje i 300 slunečných dnů v roce). S pevninou (dalmáckým pobřežím) jej spojuje 300 metrů dlouhý most (přejezd přes most není placený). A 700 km dlouhá cesta z Česka na ostrov je velice jednoduchá. Takže co zde najdete?

Základní informace o ostrově

  • Centrální poloha na Jadranu
  • Velmi členitý ostrov
  • Převážně oblázkové pláže, největší jsou Plaža Jadro (nejvíce možností sportovního vyžití) a Plaža Biskupljača
  • Převážně zemědělsky orientová oblast (vinná réva + rybolov)
  • Plocha 22,38 km2 (20. největší chorvatský ostrov)
  • Délka 10,12 km
  • Maximální šířka 4,25 km
  • Na ostrově se nenechází žádný hotel

Na ostrově Vir se nachází tři městečka. Tím největším je stejnojmenný Vir s přibližně 1 600 obyvateli, dále Torovi a Lozice.

Dovolená v naprostém soukromí

Kromě ubytování v apartmánech má Vir další benefit – je velmi členitý, takže se při trochu snahy dá najít zátoka nebo jiné místo, kde nebude kromě vás nikdo jiný.

Klid v kombinaci s krásnou přírodou

Proč lidé volí pro dovolenou právě tento ostrov? Vir je oblíbeným především mezi turisty, kteří hledají poklidné místo pro dovolenou bez ruchu stovek a tisíců lidí. Jak jsme uvedli, na Viru nenajdete žádný hotel – rozhodně se tedy nejedná o přeplněné turistické středisko plné hluku a shonu. Je tomu právě naopak.

Ostrov kromě poklidné atmosféry dále nabízí krásnou a nedotčenou přírodu s množstvím míst k výletům a několika desítkami pláží. Nejznámější a největší jsou Plaža Jadro a Plaža Biskupljača.

Nahlédněte na oficiální stránky města se seznamem a popisem pláží (lze přeložit do češtiny):
Ostrov Vir – pláže

Počasí na ostrově Vir

Ideální poloha ostrova se projevu i tomto ohledu. Podnebí je převážně teplé a dny slunečné (300 teplých dní v roce). Více na počasí na ostrově Vir.

Sportovní vyžití

Další zábava na ostrově vychází právě z přírodních podmínek ostrova. Jedná se především o cyklostezky (s možností zapůjčení kol na ostrově) a zábava u vody nebo přímo ve vodě (výlety na lodi, potápění, rybaření…). Co se týká zábavy u vody, nejvíce je soustředěna na uvedených plážích Jadro a Biskupljača. Ovšem i na dalších místech ostrova je samozřejmě o zábavu postaráno.

Jak jsme uvedli, místní vám rádi poradí s výlety a místy vhodnými k návštěvě. Stačí se například zeptat lidí, u kterých budete ubytovaní.

Na ostrově je sice málo dalších míst k návštěvě (myslíme památky apod.), ale Vir má obrovskou výhodu díky své centrální poloze na Jadranu. Díky tomu odsud můžete vyrazit do okolí. Například město Zadar, jedno z nejoblíbenějších letovisek Severní Dalmácie, je vzdáleno jen 15 km.

Den tak strávíte v soukromí na odléhlé pláži Viru nebo poznáváním dalších míst Chorvatska mimo ostrov a večer ulehnete v prostorném apartmánu bez stresu a hluku, jaký běžně bývá v hotelu.

Reference