O Chorvatsku

Chorvatsko, oficiálním názvem Chorvatská republika, je evropskou zemí, která leží v jihovýchodní Evropě. Rozloha státu je 56 542 km² a má 4 437 460 obyvatel, přičemž 86,28 % je katolického vyznání. Stát se rozkládá při východním pobřeží Jaderského moře. Jeho hlavním městem je Záhřeb. Coby úředním jazykem se zde hovoří chorvatšinou.


Chorvatsko mapa

Chorvatsko je od roku 2013 členem Evropské unie. Česká republika je členem EU rovněž, což znamená, že pro pohyb mezi těmito dvěma členskými státy nebudete potřebovat žádné speciální dokumenty. Postačí vám občanský průkaz. Chorvatsko ovšem stále nepřijalo jednotnou evropskou měnu. Platit zde tedy budete národní měnou kunou.

Země disponuje ideálními klimatickými podmínkami. Středozemní klima ve vnitrozemí střídá klima kontinentální, což znamená optimální teploty. Na své si tak přijdou milovníci slunce a horka i vyznavači mírnějšího podnebí. Chorvatsko je tak všestrannou destinací pro koupání a slunění na pláži i pro aktivní dovolenou v podobě sportu nebo poznávání specifické kultury, historie i gastronomie.

V této destinaci se můžete věnovat jachtingu, rybolovu, potápění, ale také windsurfingu. Velké oblibě se těší i vodní lyžování. Výborné podmínky tu panují stejně tak pro horolezectví, pěší turistiku nebo cykloturistiku.

Dovolená na pobřeží Jadranu udělá radost i milovníkům kultury a historie. V seznamu UNESCO je zaneseno několik místních památek. Chorvaté navíc aktivně udržují tradice a folklór, čeká na vás celá řada lidových slavností, poutí atd. Škálu možností zábavy rozšiřují kavárny, kluby a jiné.

Chcete-li se před ruchem naopak schovat, Chorvatsko se může pyšnit nádhernou přírodou a mnoha Bohem zapomenutými místy, kde se rozhodně nemusíte bát davů. A jedna zajímavost: Jadranské pobřeží je také tradiční základnou vyznavačů naturismu.


Chorvatsko mapa

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Croatia.svg

Zkrátka jde o pestrou škálu možností, která bude vyhovovat prakticky každému bez rozdílu věku nebo zájmů.

Dovolená v této lokalitě je snadno dostupná, moře máme opravdu blízko. Čeká vás cesta čítající něco přes sedm set kilometrů, než se budete moci vykoupat v moři prvního letoviska.Můžete se sem lehce dopravit autem, nicméně stále více lidí využívá komfortnější možnost letecké dopravy. A za svůj komfort si díky nízkonákladovým letům navíc nebudete muset tolik připlatit. Pokud neřídíte, je pro vás alternativou odjet na dovolenou také autobusem. Opět se jedná o levnou alternativu. Navíc se k moři i tímto způsobem dostanete rychle. Širokou škálu možností dopravy doplňuje i vlak.

Výhodou také je cenový aspekt zájezdu do těchto krajů. Chorvatsko má pověst levné dovolené za příznivé ceny. Co říkáme na kontroverzní balení řízků a konzerv na cestu? I když se nechcete stravovat v restauracích, tak se k němu uchýlit nemusíte, pokud nebudete chtít. Ceny potravin jsou zde v podstatě srovnatelné s Českou republikou. Navíc supermarkety jsou obdobně rozšířené jako u nás, najdete je v každém letovisku. Do restaurace byste alespoň občas zajít ale měli. Rozhodně oproti nákupům ve vlasti ušetříte na rybách. Není divu, nemusejí se složitě dovážet, jde o lokální produkt.

Pokud je pro vás toto hledisko opravdu podstatné, ušetřit můžete i na ubytování. Máte možnost si zvolit různou úroveň, od bydlení v kempu po luxusní apartmány.

Češtinu v některých destinacích uslyšíte doslova na každém kroku. Na návštěvníky z naší země jsou už v Chorvatsku navíc zvyklí, někdy se tvrdí, že tuto zemi známe už lépe než sami její obyvatelé. A i kdyby náhodou ne, tak se tu s trochou snahy dorozumíte. Jde o evropskou zemi, takže výhodou je blízkost obou kultur. A navíc se tu hovoří slovanským jazykem. Nemusíte tak ovládat žádnou cizí řeč nebo se obávat, že se narazíte na střety způsobené značně odlišnými zvyklostmi.

Na popularitě Jadranu rovněž dodalo místní průzračné moře a také pláže, které jsou čisté. A to nejen mezi Čechy, ačkoli těch se sem každoročně vydá více než milion.