Dovolená v Chorvatsku

dovolená v Chorvatsku

Rozhodli jste se, že budete následovat své krajany a i vy letošní prázdniny strávíte na Jadranu? Řada Čechů se sem vrací i opakovaně. Dokonce tráví léto pravidelně na stejných místech. Jejich dovolená v Chorvatsku má tak podobu spíše přátelského setkání s dávnými známými. Ač turista, bezmála se tak můžete stát přímo součástí rodiny. Chorvaté jsou ostatně pověstní svou pohostinností a vstřícnou povahou.

Chorvatsko rozhodně o rozvoj cestovního ruchu pečuje. V posledních letech prošlo například ubytování výraznou modernizací, může vám tedy nabídnout služby na skutečně vysoké úrovni. Stejně tak Chorvaté přísně dbají na ochranu přírody, proto se mohou pochlubit čistým mořem i plážemi. Dbejte na to při návštěvách národních parků, kde pro pohyb turistů platí přísná pravidla. Patrně nejpopulárnějším je národní park Plitvická jezera. Máte-li v sobě alespoň část dětsky dobrodružné duše, neměl by vámi zůstat nepovšimnut.

Rijeka je přístavní město v severním Chorvatsku. To však neznamená, že by si držela pouze silně průmyslový ráz. Oblíbeným turistickým cílem v první řadě pro svou historii. Třetí největší město země je však poměrně rušné. Je tak vhodnou destinací spíše pro všechny bytostně městské duše milující ruch civilizace. Rijeka bude perfektní ale také pro všechny, kdo svou dovolenou touží strávit v muzeích a galeriích.

Nejen chorvatské ostrovy, ale také poloostrovy se jednoznačně hlásí o svou dávku vaší pozornosti. Za všechny jmenujme alespoň ten na Jadranu největší – Istrii. I když se o něj Chorvatsko dělí s Itálií a Slovinskem. Podle dostupných zdrojů je to dokonce turisticky nejpopulárnější oblast v celém Chorvatsku. Může vás tedy Istrie ještě něčím překvapit a proč sem vyrazit, ačkoli vás představa sdílení prostoru s velkým množstvím lidí ani dost málo neláká? Kromě koupání a kulturního vyžití zažívá na Istrii nebývalý rozkvět odvětví, které se stalo v cestovním ruchu fenoménem – agroturistika. Svou dovolenou můžete tak strávit v romantickém prostředí klidného venkova. A samozřejmě ochutnat tradiční speciality. A ti zdatnější se dokonce mohou sami podílet na jejich přípravě.

dovolená v Chorvatsku

Pokud jsme vás řádky výše dostatečně nalákali, je nejvyšší čas si teď povědět o podrobnostech. Užijí si jadranskou dovolenou také vaše chuťové buňky? O tom nepochybujeme. V první řadě jsou to plody moře obecně. Nejen ryby, ale také například krevety nebo ústřice, připravované na mnoho způsobů. Začneme něčím, co je mlsným jazýčkům tuzemce poměrně dobře známé – čevabčiči nebo-li mleté maso vytvarované do válečků, které se následně grilují. Nezaměnitelnou chuť dávají tři druhy masa. Nejen vegetariáni by si zase při dovolené na ostrově Pag neměli nechat ujít místní specialitu v podobě sýru. Ze sladkostí doporučujeme ochutnat rožatu, tedy puding typický pro Dalmácii. A čím zapít? Rozhodně proslulým vínem. Pokud alkoholu neholdujete, nemusíte zoufat. Doporučili bychom si dát silnou kávu.

Když už si budete v Dalmácii pochutnávat na místním pudingu, vypravte se poté do Splitu. Druhé vůbec největší chorvatské město vás nadchne především svou dávnou krásou. Vidět monumentální Diokleciánův palác se stane jedním z nejpůsobivějších zážitků. Císař, po němž je celá nádhera pojmenována, ji nechal vystavět už ve čtvrtém století. A ne nadarmo se stavba dostala na seznam památek UNESCO. Dubrovníku se plným právem říká „Perla Jadranu”. Dochovalo se zde nádherné historické jádro města. Podobně na vás zapůsobí odkazem našich předků i Korčula. Trojlístek měst, kde na vás dýchne historie, bychom doplnili ještě o Hvar. A pokud byste si svoje poznatky z dějin chtěli náhodou trochu doplnit, naplánujte si rozhodně návštěvu Zadaru. Ve městě se nachází řada významných muzeí, například Archeologické muzeum.

A závěrem přidáme malou perličku pro milovníky záhad. Na ostrůvku Lokrum naleznete kromě klidné, tiché a neporušené přírody také pozůstatky benediktinského kláštera. Jeho vznik se datuje už do jedenáctého století. Na konci osmnáctého století však byli mniši vyhnáni. Proto ostrůvek a všechny jeho majitele prokleli. Všichni následně zemřeli násilnou smrtí. Ponecháme na vaší fantazii, zda se jednalo o pouhou náhodu nebo uvěříte tajuplné legendě.